ЛІКАР-ХІРУРГ
АНДРІЙ БАСАЦЬКИЙ

Ішемічна хвороба серця

Ішемічна хвороба серця (ІХС) – хвороба, яка розвивається при недостатньому надходженні кисню до серцевого м'яза по коронарних артеріях. ІХС виникає через звуження або повної закупорки коронарних артерій серця атеросклеротичної бляшкою. Звужена ділянка перешкоджає нормальному руху крові по коронарній артерії. В результаті чого в цій частині серцевого м'яза, яку постачає кров'ю ця артерія, виникає дефіцит кисню. Зазвичай причина цього - атеросклероз коронарних артерій з утворенням бляшок і звуженням їх просвіту.
Може протікати гостро і хронічно (довгостроково). Проявами ІХС можуть бути: стенокардія, інфаркт міокарда, аритмія серця, а також раптова серцева смерть.

Ішемічна хвороба серця на сьогоднішній день є одним з найпоширеніших захворювань у всьому світі. У розвинених країнах ішемічна хвороба серця стала найчастішою причиною смерті та інвалідності - на її долю припадає близько 30 відсотків смертності.
СИМПТОМИ ІХС
  • Біль у грудній клітці (грудна жаба);
  • Можлива іррадіація болю в ліву руку, спину, нижню щелепу;
  • Задишка;
  • Серцебиття або перебої в роботі серця;
  • Зміни на електрокардіограмі.
ФАКТОРИ РИЗИКУ
В даний час чітко сформовані фактори ризику розвитку атеросклерозу та ІХС. Деякі з них не Ви або лікар не можете контролювати:

  • Вік;
  • Стать;
  • Спадковість
Однак більшість факторів ризику можуть контролюватися самим пацієнтом у співпраці з лікарем:

  • Високий рівень холестерину;
  • Високий артеріальний тиск;
  • Зайва вага;
  • Куріння;
  • Кіабет;
  • Стрес;
  • Недостатня фізична активність.
Чим більше факторів ризику, тим більша ймовірність розвитку у Вас хвороби коронарних судин.
ЯК ВСТАНОВИТИ ДІАГНОЗ ІШЕМІЧНОЇ ХВОРОБИ СЕРЦЯ?
Щоб уникнути розвитку таких загрозливих ускладнень ІХС як інфаркт міокарда та раптова смерть необхідно своєчасно діагностувати і лікувати захворювання.

Для постановки точного діагнозу необхідно, перш за все, звернутися до кваліфікованого кардіолога та виконати ряд досліджень:

  • Електрокардіографія в спокої;
  • Холтерівське моніторування;
  • Ехокардіографія (кардиография ультразвукова);
  • Проба з дозованим фізичним навантаженням на тредмілі або велоергометрі.


Однак перераховані дослідження не дають відповіді на три дуже важливих питання:

  • Які артерії уражені атеросклерозом?
  • В якому місці локалізується атеросклеротична бляшка?
  • Якого розміру бляшки, а тому який прогноз для життя хворого

Єдиним методом, що дозволяє відповісти на ці питання, є коронарографія.
ЩО ТАКЕ КОРОНАРОГРАФІЯ?
Коронарографія - це рентгеноконтрастний метод дослідження, який дозволяє точно визначити місце, характер і ступінь звуження коронарних артерій. Коронарографія була впроваджена у практику в 60-ті роки минулого століття і за 50 років застосування зарекомендувала себе надійною, ефективною і безпечною методикою.

Отримана при коронарографії інформація необхідна для вибору найбільш оптимального методу лікування ішемічної хвороби серця - коронарного стентування, операції аортокоронарного шунтування або медикаментозного лікування.
ЩО ТАКЕ стентування КОРОНАРНИХ АРТЕРІЙ?
Стентування коронарних артерій (черезшкірне коронарне втручання) - один з методів лікування ішемічної хвороби серця, що дозволяє збільшити просвіт ураженої атеросклеротичним процесом артерії.

Основою процедури коронарного стентування є введення балонного катетера відповідного діаметру у звуженій ділянці судини під контролем рентгеноскопії і подальше її розширення. При цьому відбувається «розчавлювання» атеросклеротичної бляшки і збільшення просвіту артерії серця. Після розширення судини в його просвіт може бути встановлений стент - металевий каркас.
ЯК РОБЛЯТЬ КОРОНОГРАФІЮ?
Коронарографія - один з найефективніших способів дослідження судин серця. Виконується коронарографія в спеціалізованій операційної під контролем рентгенівських променів.

Метод надійний, безпечний і добре переноситься хворими.

Дослідження проводять під місцевим знеболенням. Процедура не передбачає загального наркозу. Лікар-хірург виконує прокол променевої артерії (артерії передпліччя), через який проводить тонкий катетер до серця. Через катетер вводиться контрастна речовина, що заповнює судини серця і дозволяє оцінити їх стан на спеціальному обладнанні.
Пацієнт перебуває в свідомості і повинен бути готовий на прохання лікаря рухатися, зробити глибокий вдих або затримати дихання для поліпшення якості зображення.

Після виконання коронарографії, в залежності від отриманих результатів, лікар може відразу ж провести стентування для відновлення просвіту коронарної артерії і забезпечення адекватного кровотоку.

Тривалість процедури, якщо проводиться тільки коронарографія, становить близько 20-40 хвилин. Після закінчення ангіографії пацієнт повертається в палату і через 2 години може без обмежень ходити в межах лікувального закладу (дотримання постільного режиму не потрібно). У другій половині дня пацієнт може повернутися додому. На наступний день практично немає ніяких обмежень в звичайному розпорядку дня.
ЯК РОБЛЯТЬ СТЕНТУВАННЯ КОРОНАРНИХ АРТЕРІЙ?
Якщо при коронарографії були виявлені значні звуження коронарних артерій, то ця процедура плавно переходить до другого етапу - коронарне стентування. Тобто, по суті, стентування коронарної артерії є наступним за коронарографією етапом.

При коронарному стентуванні використовується спеціальний балонний катетер з надітим на нього стентом, який проводиться до місця виявлення звуження коронарної артерії. Стент є трубочкою з металевих сплавів з безліччю осередків складної конфігурації. При роздуванні балона стент розширюється в діаметрі і щільно втискається в стінку артерії, збільшуючи просвіт звуженої судини. Встановлений в місці стенозу, стент є механічною перешкодою для подальшого звуження просвіту артерії і усуває симптоми ІХС. Сучасні стенти покриті полімером, що виділяють лікарську речовину, яке забезпечує безпечне і повноцінне приживлення конструкції.

Залежно від довжини стенозу може знадобитися один або кілька стентів.
Балон може роздуватися кілька разів для повної впевненості в правильному встановленні стента. Потім балон здувається і видаляється. Стент залишається в місці стенозу постійно.

Процедура займає близько години. Після маніпуляції для профілактики кровоточивості від місця проколу артерії рекомендується дотримуватися постільного режиму (на кілька годин або до ранку наступного дня).

Більшість пацієнтів може бути виписано через добу після стентування.

Після виписки необхідно точно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря, приймати всі виписані Вам медикаменти та спостерігатися у Вашого кардіолога.
ЯКЕ ЛІКУВАННЯ НЕОБХІДНО ПІСЛЯ СТЕНТУВАННЯ КОРОНАРНИХ АРТЕРІЙ?
З метою профілактики утворення тромбів в судинах і порожнинах серця обов'язковим є прийом таких препаратів:

  • Аспірин - невизначено тривалий термін.
  • Клопідогрель (плавікс, плавогрел, клопілет) - не менше трьох місяців (переважно - 9-12 місяців).
  • У разі якщо, незважаючи на дотримання обмежень в дієті, рівень холестерину в крові залишається високим (ліпопротеїни низької щільності> 2,6 ммоль / л), Вам слід приймати препарати, що знижують рівень холестерину в крові - статини. При наявності атеросклеротичного ураження кількох коронарних артерій, цукрового діабету, нестабільного перебігу стенокардії, інфаркту міокарда в анамнезі - прийом статинів обов'язковий, незалежно від рівня холестерину в крові.
  • Збереження нападів стенокардії або ознак ішемії на ЕКГ, наявність перенесеного інфаркту міокарда, артеріальної гіпертензії, порушень серцевого ритму є підставою для прийому бета-блокаторів (наприклад, метопролол, карведилол, бісопролол та інші).
  • Для нормалізації артеріального тиску і / або при наявності ознак серцевої недостатності можна використовувати інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту (наприклад, раміприл, каптоприл, еналаприл, лізиноприл та інші).
Записатися на консультацію
Після того як ви заповните і відправите вашу заявку, ми зв'яжемося з вами для уточнення всіх деталей.

Україна, м Київ, вул. Верхня, 5
Державна наукова установа «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами. Хірургічний центр. 2-й поверх. Кабінет 460.


+38 050 606 89 90, basatskyy@gmail.com
Made on
Tilda